O C E L O T    A    H R Y
úvodní stránka  |  základní rozdělení  |  jak získat ocelota  |  typy koťat  |  anatomie  |  rozmnožování  |  teritorium
chování  |  péče o zdraví  |  cvičení  |  ocelot a hry
    Hrajte si s ocelotem vydatně a pravidelně. Po hře ocelota pohlaďte a pochvalte. Hračka je přitažlivá, jestliže je lesklá, vydává zvuk nebo je aktivní. Kočky milují hračky, které mají nějakou odezvu. Míč, který se otáčí a skáče, plechovka nebo lžíce vydávají uspokojivý zvuk, když jsou strkány tlapkou. Poloměkké nebo houbovité hračky uspokojují ocelotovu touhu něco kousat a muchlat. Opuštěná hadice od vysavače je výbornou hračkou, může se kroutit a tahat - připomíná hada.
    Nejdůležitější je aby hračky nešly zničit a nezpůsobovaly zranění. Nesmí být z měkké gumy, protože mohou být roztrhány a polknuty. Guma v zažívacím traktu je velmi nebezpečná. Někdy tam uvízne a musí být odstraněna chirurgicky. Stejné problémy mohou nastat s měkkými plasty. Operace jsou drahé a nebezpečné.


HRAČKY

Žebřík
    Napodobuje strom, ocelot po něm šplhánebo na něj skáče. Neúnavně vymýšlí nové a nové hry spojené s žebříkem.

Míč
    Tenisový míček je ideální. Pohodlně padne do ocelotí tlamy. Skákání míče mu působí velkou radost.

Voda
    Většina ocelotů miluje vodu. Miluje koupání, proud vody jej velmi přitahuje.

Sníh
    Rovněž sníh a led je atraktivní. Rád v něm běhá a skáče. Aportuje a nosí kousky ledu. !Pozor nesmí být vystaven delší dobu teplotě, která je nepříjemná lidem.

Šplhání
    Silné sisálové šňůry napneme na stěnu a vytvoříme tak plochu na šplhání.

Chytání papírku
    Papírek je uvázaný na provázku. Kotě se přikrčí a zaútočí na kořist. (obr.34)

Průzkum papírové krabice
    Krabici položíme na zem, ale v jedné stěně uděláme otvor jímž se ocelot může protáhnout. Shora spustíme provázek s papírkem, aby si ocelot mohl hrát. Průzkumná cesta může začít.

Chytání světla
    Baterku opatříme papírovým kornoutkem, aby se vytvořil světelný bod.

Skoky
    Oceloti rádi skáčou z předmětu na předmět, je jim to přirozené.

    Pokud je ocelotů po hromadě víc dokáží si hrát sami. Honí se, skáčou na sebe, navzájem si chytají ocas a sami sebe loví. Připravují se tak na život lovce. (obr. 35, 36)
(obr.34,35) (obr.36)  Taková "skluzavka" je pro koťata něco nádherného! V tomto období mají kočičí mláďata již dobře vyvinutou jemnou motoriku.

design by RS & JŠ © 2002