P É Č E    O    Z D R A V Í
úvodní stránka  |  základní rozdělení  |  jak získat ocelota  |  typy koťat  |  anatomie  |  rozmnožování  |  teritorium
chování  |  péče o zdraví  |  cvičení  |  ocelot a hry
VITAMINY

    Vitaminy jsou organické sloučeniny nezbytné k životu, které si organismus ocelota (kromě vitaminu C) není schopen sám vytvářet, a proto je dodáváme v potravě nebo ve formě vitaminového přípravku. !Pozor na předávkování!

Vitamin A : kočka potřebuje ve značné míře vitamin A1 (retinol). Jeho nedostatek vede ke zhoršení zraku, vysychání                     kůže, zastavení růstu a snížení odolnosti vůči nemocem.
Vitamin B : Thiamin má mimořádný význam pro nervový systém a látkovou výměnu.
Vitamin C : organismus si ho vytváří, podáváme při akutním infekčním onemocnění.
Vitamin D : při nedostatku dochází k poškození kostí (křivice)
Vitamin H : Biotin je důležitý pro kůži a srst. Nedostatek vede k vypadávání chlupů a zánětům kůže.


ZBARVENI

    Ocelot je jedna z nejkrásněji zbarvených kočkovitých šelem, což je i příčinou jeho téměř úplného vyhubení. Základní zbarvení je podobné jaguáru, přičemž jeho barevnost je od bílé, béžové a šedé, přes červenohnědou a zlatou do tříslové k tmavohnědým a černým vzorkům skvrn, roset a pruhů. Pruhy probíhají dolu od hřbetu nad rameny a dozadu od ramen k ocasu, kde náhle končí. Ocas je vertikálně kroužkován a jeho špička je černá. Vnější část končetin je skvrnitá stejně jako boky, s tím rozdílem, že na nohou jsou skvrny plné. Vnitřní část končetin a břicho jsou pak tmavě skvrnité na měkce bílém podkladě, který může přecházet až do odstínu slonové kosti. Oceloti jsou původem z tropické a subtropické Ameriky, tj. Mexika, Střední Ameriky a většiny Jižní Ameriky. Zbarvení ocelota je dokonale přizpůsobeno životnímu prostředí (biotopu) a způsobu života. Tmavě červené, hnědé a oranžovočervené nalézáme zpravidla v husté džungli, zatímco oranžové a žluté oceloty nalézáme ve světlejších lesích a travnatých krajinách. Šedí a šedohnědí jedinci pak žijí v křovinaté, skalní a pouštní oblasti.
    Své jméno dostal podle bílých skvrn na tmavém pozadí uší. Tyto skvrny připomínají vzory tvaru oka které se nachází na křídlech některých motýlů. Tyto skvrny mohou být přírodní ochranou. "V džungli se zdá, že spící ocelot očekává příchod nepřítele ze zadu". Jeho útok přichází z té samé strany. Bílé skvrny na uších v zadu napodobují "oči" k zmatení nepřítele plížícího se v pološeru zezadu. (obr. 30, 31, 32)
(obr.30) (obr.31)
LEVHART JAGUÁR ČERNÝ LEVHART (obr.32)
Srst jak levharta, tak jaguára se vyznačuje charakteristickými černými skvrnami na světlém pozadí. Charakteristické skvrny má i černý levhart na jehož černé srsti jsou však nezřetelné


PÉČE O OCELOTA

    Dobrý tělesný i dušený stav ocelota udržujeme správnou a důslednou péčí. Zvířata pak prospívají a působí nám mnoho radosti. S péčí začínáme již od útlého věku kotěte aby si na ní zvyklo což nám později ušetří mnoho starostí v době kdy je ocelot dospělý.

Péče o srst
    Češeme a kartáčujeme vždy po srsti, nikdy ne proti - kočky to nemají rády. Musíme si vyzkoušet, kterému z různých typů kartáčů, nabízených v odborném obchodě, dává kotě přednost. Pozorujeme rovněž, zda se ocelot často neškrábe na uších nebo zda se nedrbe nebo nekouše v kožíšku. Mohlo by to znamenat napadení parazity. V případě, že u ocelota nalezneme zevní parazity (viz. odstavec zevní paraziti) ošetříme ho odhmyzovacím pudrem, který je k dostání u veterináře. Při pudrování hladíme kotě vyjímečně proti srsti, pudr sypeme pod chlupy a potom je zase uhladíme po srsti. (To je jediná vyjímka, kdy smíme kočku hladit proti srsti!). Aby se ocelotovi krásně leskla srst, můžeme mu jednou týdně podávat žloutek, vitaminové přípravky nebo provést řádnou kůru pro zlepšení srsti. Pokud srst působí přes veškerou naší snahu neupraveně a matně, poradíme se s veterinářem.

Péče o uši
    Roztoči a nečistota mohou vést k nebezpečným zánětům v uchu, proto občas ocelotovi vyčistíme uši. Čistíme jenom ušní boltec až po sluchovod, jinými slovy jen po "vnější ucho". Nachází-li se nečistota hlouběji navštívíme raději veterináře. Vatu na špejli navlhčíme, palcem a ukazováčkem lehce obrátíme ocelotovi ucho směrem ven, abychom dobře viděli dovnitř, a odstraňujeme kousky nečistot zevnitř ven. Přitom vedeme vatovou tyčinku zdola nahoru po kůži.

Péče o nos
    Má-li ocelot nos zanesený nečistotou, vyčistíme ho rovněž vatičkou namotanou na špejli nebo kouskem hadříku, napuštěným parafinovým olejem. Dbáme vždy na to, aby měl ocelot nos čistý a na dotek vlhký. Pokud tomu tak není po dobu několika dnů, poradíme se s veterinářem.

Péče o drápy
    Dáme-li ocelotovi k dispozici kmen na škrábání, pečuje o své drápy sám. Někdy jsou však příliš dlouhé a musíme je zkrátit. Palcem a ukazováčkem stiskneme ocelotovi prst a vysunutý dráp potom trochu na špičce zkrátíme štípacími kleštičkami. (obr.13) !Nesmíme přitom zasáhnout žílu, kterou uvidíme, když dráp podržíme proti světlu. Pokud si na takový zákrok netroufneme, obrátíme se raději na veterináře. Špínu z prstů odstraňujeme, abychom zabránili silnému zplstnatění.

Čištění očí
    Oči je nutné čistit, když hrozí nebezpečí, že se bude tvořit zaschlá usazenina ("ospalky") nebo když je oko zalepené. Opatříme si prostředek na čištění očí v odborném obchodě, nakapeme ho na čistý měkký hadřík a vyčistíme jím vnitřní koutek oka. Jsou-li zanícené spojivky, poradíme se s veterinářem.

Péče o zuby
    Dbáme na to, aby se na zubech neusazoval zubní kámen a nedocházelo k zánětům dásní. Vhodným prostředkem je pravidelné podávání tuhého masa. Maximální používání chrupu zabraňuje tvoření zubního kamene a masírují se tak dásně.

    Nemocem je lépe předcházet: Pod pojmem péče o zdraví ocelota rozumíme nejen pravidelné prohlídky, ale i ochranné očkování a pravidelné odčervování.

Ochranné očkování

Panleukopenie(kočičí mor)
    První očkování ve stáří 8-10 týdnů. Přeočkování o 4 týdny později. Opakované očkování podle použité vakciny pravidelně za 1-2 roky.

Vzteklina
    Ochranné očkování od 8. týdne života. Kombinuje se zpravidla s přeočkováním proti "kočičí rýmě". Opakované očkování podle typu použité vakciny za 1-2 roky.

Rhinotracheitida ("kočičí rýma")
    První očkování od 8. týdne živo-ta, druhé očkování po 4 týdnech. Třetí očkování může následovat po dalších 4 týdnech. Opakované očkování podle typu použité ochranné látky za 1-2 roky.
    Po očkování vystaví veterinární lékař mezinárodní očkovací průkaz, který budeme potřebovat při cestách do zahraničí.

Odčervení
    Odčervení provádíme týden před každým ochranným očkováním. Malá koťata můžeme odčervovat od druhého týdne života, vzrostlá koťata každé 3 měsíce až do dvanáctého měsíce života. Dospělé oceloty odčervujeme jednou až dvakrát za rok.

Preventivní prohlídka
    Tuto prohlídku provádí veterinář podle standardního seznamu a podle následujících hledisek: celkový dojem, kterým zvíře působí, jak je živeno, srst, kůže a lymfatické uzliny, kostra, sliznice, oči, uši, zuby, mandle, srdce, plíce, břicho, řiť a pohlavní orgány. Kromě toho nechá provést rozbor moči a stolice.

Zdravý ocelot má
- čisté uši
- chladný, vlhký nos
- jasné oči
- lesklou srst
- bílé zuby bez hnědých skvrn
- růžově červenou sliznici v tlamě
- čistou řiť
- chuť k jídlu, je živá a vesele si hraje
- nemá zplstnatělá místa na prstech

Zevní paraziti
    Při napadení zevními cizopasníky se ocelot nepřetržitě drbe, je neklidný a škube kůží.

Blechy
    Koušou a sáním připravují ocelota o krev. Stěhují se také na člověka. Postiženého ocelota ošetříme insekticidním zásypem, sprejem nebo šamponem. Vystříkáme také pelech a všechna místa kde se zdržuje. (obr.14)

Klíšťata
    Také tito paraziti se živí krví. Klíště se zavrtá ocelotovi do kůže, a když se napije krve samo odpadne. Klíště potřeme olejem a tím mu uzavřeme póry. Pak ho otáčením proti směru hodinových ručiček z kůže vytáhneme. Dáváme pozor, aby v kůži nezůstala hlavička, ta by mohla vyvolat silný zánět. (obr.15)

Svilušky podzimní
    Tito cizopasníci napadají obličej, spodní část břicha a prostory mezi prsty. Ocelota ošetříme speciálním pudrem. (obr.16)

Vši
    Na kočičím těle je oblíbeným místem těchto parazitů hlava a vnitřní strana předních končetin. Proti vším používáme vhodné pudry nebo spreje. (obr.17)

(obr.14)  BLECHA (obr.15)  KLÍŠTĚ (obr.16)  SVILUŠKA PODZIMNÍ (obr.17)  VEŠ

Odstranění drápů
    Někteří majitelé ocelotů, si přejí odstranit svým miláčkům drápy. Tato operace vyžaduje pečlivé ošetření, není však příliš obtížná, ale zákrok musí provádět vždy veterinární lékař. Ocelot může šplhat téměř stejně s drápy jako bez nich. Když mají stálou ochranu svých majitelů, nepotřebují se bránit. Odstranění drápů nepoškozuje vzhled a použitelnost tlapy. Odstranění drápů se provádí mezi 5 až 6 měsícem věku a to pouze u zvířat zdravých a v dobré tělesné kondici.

Odstranění špičáků
    Odstranění špičáků preferují chovatelé "domácích miláčků", tento zákrok stejně jako odstranění drápů vyžaduje pečlivé ošetření. Je zde nebezpečí zlomení čelisti, protože špičáky jsou zasazeny tak pevně, že kořeny leží skoro souběžně s čelistí. Někteří veterináři proto preferují opilování těchto zubů, než jejich odstranění.Odstranění špičáků do jisté míry změní tvar obličejové části lebky, ale nepřekáží při jídle.

Kastrace
    Většinou se kastrují samčí koťata, čímž se zčásti redukuje pach jejich moči. Kastraci provádíme nejdříve v jednom roce života. Jestliže jsou kastrováni dříve, dojde k narušení vývoje a zvíře pak nedosáhne přirozené velikosti. Tento zákrok do jisté míry zklidňuje divokou, dravčí a bojovnou povahu těchto kočkovitých šelem.

design by RS & JŠ © 2002