T Y P Y    K O Ť A T
úvodní stránka  |  základní rozdělení  |  jak získat ocelota  |  typy koťat  |  anatomie  |  rozmnožování  |  teritorium
chování  |  péče o zdraví  |  cvičení  |  ocelot a hry
    S velmi vzácnými výjimkami jsou všechna koťata nabízená k prodeji narozena v zajetí. Zbarvení je velmi variabilní a to do takové míry, že žádný ocelot není vybarven stejně, a i každý jedinec nemá stejnou pravou i levou stranu kožichu. Rovněž barvy jsou velmi variabilní, dva základní barevné tóny jsou červenohnědá a béžová. Když kotě dospěje, barva srsti mírně zesvětlá.
    Zatímco je několik ( pravděpodobně 6) subspecií mezi koťaty nabízenými k prodeji, dva základní typy jsou: ocelot velký (Leopardus pardalis) a méně běžný margay, někdy též nazývaný ocelot dlouhoocasý (Leopardus wiedii). Ocelot velký dosahuje váhy 13 - 18 kg, zatímco margay 9 - 14 kg. Tato váha však může být menší případně větší podle dispozic daného jedince. Ocelot velký je velmi různorodý ve velikosti a barvě dle původu. Od narození do věku 12 týdnů je ocas jako u domácí kočky kratší a nikdy nepadá pod paty, když zvíře stojí. Mezi věkem 12-ti týdnů a jedním rokem ocas naroste zhruba 3,5 - 5 cm pod patu. Málokterý ocelot velký má delší ocas. K rozlišení koťat ocelotů a margayů uvádím následující tabulku:

 
OCELOT VELKÝ
MARGAY
1. ocas Krátký - sahá až k patě, nebo dosahuje k zemi, když stojí. Někdy je nesen nad zády. U mladých koťat připomíná domácí koťata. Dlouhý - dotýká se podlahy, když stojí vleče se 6 - 12 cm v mírné křivce.
2. hlava Kulatá s oválnými čelistmi. Trojúhelníkovitá se špičatým obličejem.
3. nos Široký s čenichem širokým, nebo širším než oči, často světlý nebo růžový (ne vždy). Úzký s čenichem více připomínající domácí kočku.
4. končetiny Silné, podsadité, nepatrně ohnuté. Štíhlejší a hranaté, delší.
5. tlapy Široké, těžkopádné, zdají se příliš velké. Velké prsty. Velké.
6. oči Velké, eliptické, horní výčko překrývá horní část rohovky. Velké, někdy větší než ocelot, zdají se větší než ve skutečnosti, což způsobuje relativně menší hlava. Kulaté.
7. tělo Podsadité, silné, těžkopádné. Štíhlejší, více podobné domácí kočce.
8. váha ve 4. měsících 2,7 - 3 kg 1,5 - 2 kg
9. hlas Vrčení, mňoukání, syčení. Vrčení, mňoukání, syčení.

    Povaha ocelota a margaye je velmi podobná. Nejdůležitějším faktorem pro výběr kotěte je zdraví a ovladatelnost. Spolehlivý obchodník dodá zdravé kotě s veterinárními doklady a očkovacím průkazem. Důležité je očkování kotěte. Každé kotě by mělo mít rozbor trusu na střevní parazity(červi apod.).

design by RS & JŠ © 2002